HOTEL V CENTRU » Lokalita »

Hluboká nad Vltavou

Hluboká nad Vltavou

Pouhých 12 km od Českých Budějovic se nachází Hluboká nad Vltavou, městečko s krásným novogotickým zámkem a krásnou okolní přírodou plnou rybníků, lesů a obor.


Zámek Hluboká patří k turisticky nejatraktivnějším památkám v Česku. Gotický hrad tu vybudoval koncem 15. století Vilém z Pernštejna na místě raně gotické tvrze z druhé poloviny 13. století. Později hrad přešel do vlastnictví krále Ferdinanda I. Habsburského a následně (1562) do majetku pánů z Jindřichova Hradce, kteří jej zrekonstruovali na renesanční zámek. O století později zakoupil panství Hluboké Jan Adolf I. Schwarzenberk, zakladatel jihočeské větve rodu, která zde sídlila po téměř tři století. Z iniciativy knížete Adama Františka byl zámek počátkem 18. století přestavěn v barokním slohu.


Ve třicátých letech 19. století se rozhodl kníže Jan Adolf II. zámek Hluboká od základu přestavět v romantickém stylu do podoby, ve které stojí dodnes, tj. ve stylu tudorovské gotiky podle vzoru anglického královského zámku Windsor. Náročné exteriéry a interiéry byly dokončeny až v roce 1871. Zámek je obklopen anglickým parkem se sochařskou výzdobou.


Kromě unikátního zámku láká do Hluboké návštěvníky ZOO ohrada, akvapark, přepychové golfové hřiště, anebo Alšova jihočeská galerie s vynikající stálou sbírkou českého gotického výtvarného umění.


Přibližně dva kilometry jihozápadně od města se nachází druhý největší rybník České republiky Bezdrev, na němž se hojně provozují vodní sporty, například jachting.
ZOO Hluboká
Blízké okolí Českých Budějovic

14-18 km   Blanský les (Kleť, Dívčí kámen, Třísov, Holašovice)

Širší okolí Českých Budějovic

24 km   Třeboňsko

25 km   Český Krumlov

35 km   Novohradsko

35 km   Šumava